نامرئی کردن اشیاء توسط مدارات الکترونیکی

نامرئی کردن اشیاء توسط مدارات الکترونیکی

مجله علمی «Scientific American»، پرفسور نادر انقطاع، استاد ایرانی دانشگاه «پنسیلوانیا» را به عنوان یکی از 50 شخصیت برجسته در حوزه علوم، اقتصاد و فن آوری سال معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پرفسور نادر انقطاع از دانشگاه پنسیلوانیا و همکاران وی، شیوه ای را پیشنهاد کرده اند که با استفاده از آن می توان با فن آوری های موجود، اجسام را تا حد زیادی غیر قابل رویت کرد. این یافته می تواند ایده نامریی کردن اشیاء را که تا چندی پیش تنها در سطح داستان های تخیلی علمی مطرح بود تا حد زیادی عملی کند.

به اعتقاد فیزیکدانان این روش کاربردهای متعددی در مخفی کردن و استتار اجسام خواهد داشت.

از این فن آوری همچنین می توان در زمینه های دیگر نظیر تولید موادی که از برق زدن و درخشش اجسام جلوگیری می کنند استفاده کرد. یک کاربرد دیگر این روش نامریی کردن ماهواره ها در فضا است

پرفسور انقطاع و همکارانش به این منظور یک مجموعه استاندارد شده از ذرات پلاسمایی هم سنخ با رزیستورها، خازن ها و سیم پیچ های القایی ارایه کرده اند که به مهندسان امکان می دهد مدارهایی را به جای برق با استفاده از نور بسازند.

این مجموعه شامل یک عایق الکتریکی است که بین دو رسانا پیچیده شده یک خازن الکتریکی ایجاد می کند و با قرار دادن یک ماده غیر پلاسمایی (مانند یک مهره شیشه یی در ابعاد نانومتری) در برابر پرتو نور یک خازن نوری ایجاد می کند. یک ماده پلاسمایی به عنوان یک سیم پیچ القایی عمل می کند. این ابزار به مهندسان امکان می دهد که مدارهای نوری شبیه به مدارهای الکتریکی ایجاد کنند به این ترتیب جریانی که در اطراف مدار جاری است، حرکت بار الکتریکی نیست بلکه نوسانات در میدان الکتریکی با نور در ارتباط است.

دکتر انقطاع که استاد رشته مهندسی برق و سیستم ها و مهندسی زیستی در دانشگاه «پنسیلوانیا» است، متولد تهران است و تحصیلات کارشناسی خود را در سال 1356 با رتبه اول در رشته مهندسی برق از دانشکده فنی دانشگاه تهران به پایان برده و دوره های کارشناسی ارشد و دکتری را نیز در همین رشته ( با مطالعات بیشتر در فیزیک) در موسسه فن آوری کالیفرنیا پشت سرگذاشته است.

وی پس از یک سال فعالیت به عنوان یک عضو تحقیقاتی دکتری در موسسه فن آوری کالیفرنیا و چهار سال فعالیت به عنوان دانشمند تحقیقاتی ارشد در موسسه علوم کامان به هیات علمی دانشگاه پنسیلوانیا ملحق شده و به درجات بالاتر رسیده است.

به گزارش ایسنا، دکتر انقطاع به عنوان عضو IEEE و انجمن نور آمریکا، جوایز گوناگونی را برای تحقیقات و فعالیت های آموزشی دریافت کرده است.

این دانشگر برجسته ایرانی بیش از 300 مقاله در مجلات و کنفرانس های علمی ارائه کرده و تالیفات و آثار علمی دیگری نیز دارد‏؛ همچنین جلسات ویژه متعددی در سمپوزیوم ها و کنفرانس های بین المللی ترتیب داده و ریاست کرده است و در برخی مجلات نیز به عنوان دبیر و کمک دبیر میهمان فعالیت کرده است.

منبع:http://robotics.persianblog.com

/ 0 نظر / 15 بازدید